Stručný rádce

Nejčastější dotazy najdete zde. Rádi vám také pomůžeme s výběrem na info@akustickematerialy.cz
Základy akustiky?
V prvé řadě je důležité rozlišovat dva základní pojmy a to:
Zvuková neprůzvučnost (zvuková izolace) – tzn zvuk přes produkt neprojde z místnosti ven. Je z části pohlcen a zbytek je odražen zpět do místnosti, což často narušuje akustiku místnosti, je-li odrazů mnoho. Odhlučnění je dosaženo, dobré akustiky nikoliv.
Zvuková pohltivost – tzn zvuk je z velké části pohlcen a není odražen, což má velmi pozitivní vliv na akustiku místnosti, avšak jistá jeho část projde skrz a může stále způsobovat hluk ve vedlejší místnosti. Dobré akustiky je dosaženo, avšak odhlučnění již méně.

Z výše zmíněného vyplývá, že vždy volíme buď dobrou akustiku, dobré odhlučnění nebo kombinaci obojího, čehož lze také docílit vhodnou kombinací produktů.

1) K odhlučnění je nejvhodnější lisovaná pěna a naše desky AM board, jelikož mají velkou zvukovou neprůzvučnost. Tyto dva produkty se velmi často kombinují a používají společně v sendvičovém zdivu. Tloušťka lisované pěny se volí vždy podle požadovaného účinku. Tloušťka AM boardu je 1cm. V případě, že je požadovaný útlum skutečně velký, lze AM boardy vrstvit na sebe.
2) K dobré akustice je nejvhodnější akustický molitan (obsažen i v akustických obrazech, podhledech či paravanech). Má vysokou zvukovou pohltivost. U něj jsou důležité dva parametry a to velikost (členitost) povrchu – čím větší, tím vyšší pohltivost a proto se vyrábí pěny ve tvaru vlnek a jehlánků, které mají obrovskou pohltivou plochu – větší než má rovná deska. Druhým parametrem je tloušťka pěny, která udává jednak schopnost odhlučnění – čím tlustší, tím větší a také udává, jaké frekvenční pásmo bude pěna nejvíce pohlcovat – čím tlustší, tím nižší frekvence.

Akustický Molitan má mnoho druhů a obecně platí, že:
A) tenký molitan (do 3cm) pohlcuje pouze vysoké frekvence (pískot) a neposkytuje téměř žádné odhlučnění
B) středně silný molitan (4-7cm) pohlcuje spíše střední frekvence a také trochu vysokých a poskytuje malé odhlučnění.
C) silný molitan (8cm+) pohlcuje nejvíce nízké frekvence (onen dunivý zvuk unikající z diskoték, hučení) a poskytuje už i kvalitní odhlučnění.
D) Čím členitější je plocha molitanu, tím vyšší má pohltivost

Cílem je vždy místnost akusticky vyrovnat, tedy zajistit rovnoměrné pohlcování všech frekvenci. Proto by měly být tvary vždy namixované tak, aby pokrývali velkou škálu frekvencí. Je třeba také myslet i na ostatní vybavení místnosti. Např. je-li tam koberec, není již třeba kupovat příliš tenkého molitanu, jelikož o vysoké frekvence se z části postará sám koberec. Nebo je-li v místnosti třeba pohovka, je to opět pomoc pro nízké frekvence apod.

3) Kompromisem mezi oběma možnostmi jsou akustické panely 7cm nebo 9cm, které už zajišťují kvalitní akustiku i odhlučnění.

Jak snížit hluk vycházející z mé místnosti?

K odhlučnění je nejvhodnější lisovaná pěna. Má velkou zvukovou neprůzvučnost. Je nabízena v tloušťkách 0.5cm, 3cm, 5cm a 7 cm. Nejtenčí z nich se používá především ke zvukové izolaci podlah, ostatní poté k odhlučnění stěn a stropů a to vždy v tloušťce odpovídající požadovanému účinku. Často se používá v kombinaci s jinými materiály např naším AM boardem v tzv sendvičovém zdivu k dosažení ještě vyššího účinku nebo ji lze jednoduše přilepit na stěnu, překrýt sádrokartonem a odhlučnění je hotovo.

Jako alternativu lze použít absorpční panely které mají sice nižší zvukoizolační účinek, avšak není vždy nutné je překrývat dalšími vrstvami a současně výrazně zlepšují akustiku v místnosti. Jsou tak kompromisem mezi odhlučněním a zlepšením akustiky, jelikož poskytují obojí.

Chcete-li snížit hluk vycházející z vaší místnosti, poté doporučujeme:AMB_3D
1) Uvědomit si, že zvuk se šíří nejvíce vzduchem, čili je vždy dobré začít tam, kde jsou vzduchové mezery. Pomáhá gumové těsnění kolem dveří. oken apod.
2) Použít akustické podstavce pod bedny, které zabrání šíření hluku do podlahy.
3) Použít v místnosti co nejvíce zvukově pohltivého materiálu (nalepit akustické molitany co největší tloušťky nebo absorpční panely), které velkou část zvuku pohltí a současně zabrání mnoha odrazům a dunění už v samotné místnosti se zdrojem hluku.
4) Na kritickou stěnu nalepit lisovanou pěnu a poté ji přikrýt AM boardem, sádrokartonem či jinými materiály. Tímto docílíte velmi kvalitní zvukové izolace, kterou můžete ještě umocnit nalepením akustické pěny na sádrokartonovou stěnu. Ta zajistí lepší pohltivost zvuku. Přehled našich odhlučňovacích systémů najdete níže.
5) Místo lisované pěny lze také použít absorpční panely, které mají sice nižší zvukoizolační účinek, avšak není vždy nutné je překrývat dalšími vrstvami a tím výrazně zlepšují akustiku v místnosti.
6) Náš AM board lze také použít „téměř samostatně, kdy pod něj přímo na stěnu nalepíme lisovanou pěnu 0,5cm, následně přikryjeme AM boardem (přílepíme jej) a odhlučnění za pár korun máte hotovo.

Vpravo na obrázku můžete vidět Jednoduché schéma odhlučňovací předstěny pomocí AM boardu a Lisované pěny. Oba prvky jsou k sobě slepené naším AM lepidlem. Zde pod textem poté jednotlivé hodnoty útlumu stěnových příček a předstěnových systémů. Úplně vespod poté PODLAHOVÉ SYSTÉMY.
schema predsteny AM

Schema akustické predstěny – V1
ΔRw = 4dB
tloušťka systému = 27,5mm

Schema akusticke predstěny – V2
ΔRw = 5dB
tloušťka systému = 52,5mm

Schema akusticke predstěny – V3
ΔRw = 6dB
tloušťka systému = 37,5mm

Schema akusticke predstěny – V4
ΔRw = 7dB
tloušťka systému = 62,5mm

Schema akusticke predstěny – V5
ΔRw = 18dB
tloušťka systému = 102,5mm

Schema akusticke predstěny – V6
ΔRw = 21dB
tloušťka systému = 112,5mm

Schema akusticke predstěny – V7
ΔRw = 19dB
tloušťka systému = 122,5mm

Schema akusticke predstěny – V8
ΔRw = 22dB
tloušťka systému = 132,5mm

Schema akusticke predstěny – V9
ΔRw = 20dB
tloušťka systému = 142,5mm

Schema akusticke predstěny – V10

ΔRw = 22 dB
Tloušťka systému = 152,5 mm

PODLAHOVÉ SYSTÉMY

Odhlučňovací účinnost lisované pěny společně s AM boardem.

Montáž jednoho z našich odhlučňovacích systémů.

Jak snížit hluk přicházející do mé místnosti?
Zde je třeba zmínit, že největší efektivitu mají vždy anti-hluková opatření přímo v místnosti se zdrojem hluku. Nepřipadá-li toto ve vašem případě v úvahu, můžete bez problému použít jeden z našich odhlučňovacích systémů sestavených z desek lisované pěny a AM boardu. Který systém si vyberete záleží jen na vás a na vámi požadovaném účinku.
Detailnější popis našich odhlučňovacích systémů najdete v předchozím dotazu „Jak snížit hluk vycházející z mé místnosti?“

Chcete-li si udělat představu jak velký útlum potřebujete, můžete si zobrazit dotaz níže: „Kolik decibelů potřebuji odhlučnit? Co je to dozvuk?“

Kolik decibelů potřebuji odhlučnit? Co je to dozvuk?
Zde si můžete poslechnout efekty odhlučnění po jednotlivých decibelech
Efekt odhlučnění po jednotlivých decibelech

Zde si zase můžete poslechnout efekt snížení doby dozvuku
Příklad snížení doby dozvuku

Jak zlepšit akustiku zkušebny, klubu či nahrávacího studia?
K dobré akustice je nejvhodnější akustický molitan (ten je obsažen i v akustických obrazech, podhledech či paravanech). Má vysokou zvukovou pohltivost a jsou u něj důležité především dva parametry a to velikost (členitost) jeho povrchu – čím větší, tím vyšší pohltivost a proto se vyrábí pěny ve tvaru vlnek a jehlánků, které mají obrovskou pohltivou plochu. Druhým parametrem je tloušťka pěny, která udává jednak schopnost odhlučnění – čím tlustší, tím větší a také udává, jaké frekvenční pásma bude pěna nejvíce pohlcovat – čím tlustší, tím více zabírá i nižší frekvence.

Akustický Molitan má mnoho druhů a obecně platí, že:
A) tenký molitan (do 3cm) pohlcuje pouze vysoké frekvence (pískot) a neposkytuje téměř žádné odhlučnění
B) středně silný molitan (4-7cm) molitan pohlcuje spíše střední frekvence a také trochu vysokých a poskytuje malé odhlučnění.
C) silný molitan (8cm+) pohlcuje nejvíce nízké frekvence (onen dunivý zvuk unikající z diskoték, hučení) a poskytuje už i kvalitní odhlučnění. Je již univerzálnější a je schopen zachytit širokou škálu frekvencí, tedy i středy a výšky.
D) Čím členitější je plocha molitanu, tím vyšší má pohltivost

Cílem je vždy místnost akusticky vyrovnat, tedy zajistit rovnoměrné pohlcování všech frekvenci. Proto by měly být tvary vždy namixované tak, aby pokrývali velkou škálu frekvencí. Je třeba také myslet i na ostatní vybavení místnosti. Např. je-li tam koberec, není již třeba kupovat příliš tenkého molitanu, jelikož o vysoké frekvence se z části postará sám koberec či jiné látky. Nebo je-li v místnosti třeba pohovka, je to opět malá pomoc pro nízké frekvence apod.

Při akustických úpravách klubu, zkušebny či nahrávacího studia používáme nejčastěji akustický molitan v surové podobě. Ten je nabízen v mnoha designových tvarech, ale má vždy tmavě šedou barvu a tak pro vytvoření barevnějších kreací a vylepšení estetického dojmu jej lze kombinovat s jinými výrobky jako je akustický obraz, stěnové panely Color Wall, akustické podhledy či polyesterové 3D panely.

Při akustické úpravě postupujte takto:
1) Rohy místnosti Zvuk se nejvíce odráží v rozích místnosti, Začněte přidáním basstrapů do pokud možno všech svislých rohů ve výšce alespoň 1,5m a výše. Do rohů, kde se střetávají 3 stěny je vhodný Bass cube, od kterého lze dále navázat dalšími bass trapy do vodorovných rohů, umožňuje-li to ovšem prostor a váš rozpočet samozřejmě.
2) Strop místnosti Na strop místnosti lze umístit široká paleta tvarů a záleží především na tom, jak hlasitá hudba zde bude produkována. Jedná-li se o zkušebnu či diskotéku, kde bývá hudební produkce opravdu hlasitá, doporučujeme použít jeden ze silnějších tvarů z nabídky třeba Katus nebo Block – ty vypadají velmi dobře na stropech místnosti a zároveň tam odvedou pořádný kus práce. V ostatních případech může postačit i V-Profil, Rubikon či Control, které jsou na stropu velmi oblíbeným tvarem. V závislosti na tvaru místnosti, hlasitosti hudby a dalších faktorech by mělo být pokryto cca od 50% do 80% stropní plochy. Pamatujte, že strop je nejpoužitelnější plocha, která může odvést drtivou většinu práce. Jedním z důvodů je i fakt, že na stěnách již bývají pověšeny nejrůznější předměty, které vám společně s okny a různými záhyby stěn nemusí neposkytnout dostatečný prostor k umístění akustických prvků. Je-li pouze strop dostatečně upraven, dosáhnete již velice dobrých výsledků.
3) Stěny Množství molitanu na stěnách se velmi odvíjí od tvaru místnosti (co vám místnost dovolí) a od množství molitanů na stropech. Dostatečně pokrytý strop vám zajistí mnohem menší nároky na pokrytí stěn. V menších místnostech vám na stěny postačí pouze několik menších kusů akustického molitanu před a za reproduktory, v dráze uhlového rozptylu reproduktorů (především naproti reproduktorům) či do dlouhých odrazivých ploch. Vše ve výšce reproduktorů nebo obecně v horní polovině stěn. Jednou z nejúčinnějších variant na stěny jsou panely Wall či Ram, které patří k těm lepším z naší nabídky. Pokud je však již úprava stropu provedena dostatečně, postačí vám bohatě tvary, jako jsou Jehlany, Trapez či V-profil

Akustické úpravy můžeme rozdělit podle způsobu montáže na:

  • úpravu lepením prvků – prvky jsou jen velmi těžko demontovatelné. Lepí se přímo na stěnu a při jejich demontáži dojde k poškození omítky. Patří zde naše akustické molitany, panely Color Wall či Polyesterové 3D panely
  • úpravu věšením prvků – prvky nepoškodí interiér, jsou snadno demontovatelné. Všechny akustické molitany z naší nabídky lze přilepit na dřevěnou konstrukci, která se následně pověsí na zeď jako obyčejný obraz. Stejným způsobem pomocí dřevěné konstrukce lze věšet i naše akustické panely AM Color Wall. Dalšími prvky montovanými už standardně věšením jsou naše Akustické obrazy či Akustické podhledy
Jak zlepšit akustiku kanceláře, domácnosti nebo restaurace?
K dobré akustice je nejvhodnější akustický molitan (ten je obsažen i v akustických obrazech, podhledech či paravanech). Má vysokou zvukovou pohltivost a jsou u něj důležité především dva parametry a to velikost (členitost) jeho povrchu – čím větší, tím vyšší pohltivost a proto se vyrábí pěny ve tvaru vlnek a jehlánků, které mají obrovskou pohltivou plochu. Druhým parametrem je tloušťka pěny, která udává jednak schopnost odhlučnění – čím tlustší, tím větší a také udává, jaké frekvenční pásma bude pěna nejvíce pohlcovat – čím tlustší, tím více zabírá i nižší frekvence.

Akustický Molitan má mnoho druhů a obecně platí, že:
A) tenký molitan (do 3cm) pohlcuje pouze vysoké frekvence (pískot) a neposkytuje téměř žádné odhlučnění
B) středně silný molitan (4-7cm) molitan pohlcuje spíše střední frekvence a také trochu vysokých a poskytuje malé odhlučnění.
C) silný molitan (8cm+) pohlcuje nejvíce nízké frekvence (onen dunivý zvuk unikající z diskoték, hučení) a poskytuje už i kvalitní odhlučnění. Je již univerzálnější a je schopen zachytit širokou škálu frekvencí, tedy i středy a výšky.
D) Čím členitější je plocha molitanu, tím vyšší má pohltivost

Cílem je vždy místnost akusticky vyrovnat, tedy zajistit rovnoměrné pohlcování všech frekvenci. Proto by měly být tvary vždy namixované tak, aby pokrývali velkou škálu frekvencí. Je třeba také myslet i na ostatní vybavení místnosti. Např. je-li tam koberec, není již třeba kupovat příliš tenkého molitanu, jelikož o vysoké frekvence se z části postará sám koberec či jiné látky. Nebo je-li v místnosti třeba pohovka, je to opět malá pomoc pro nízké frekvence apod.

Při akustických úpravách kanceláře, domácnosti nebo restaurace se jen zřídka používá akustický molitan v surové podobě, jelikož zde kromě funkčnosti hraje velmi důležitou roli také estetika. Akustický molitan má vždy tmavě šedou barvu, což je někdy značně omezující a ne všude se to hodí. Proto se při těchto úpravách nejvíce používají designové prvky, které akustickou pěnu obsahují uvnitř. Tyto výrobky lze získat v mnoha barevných provedeních nebo dokonce i s vlastním potiskem. A můžete je tak dokonale sladit s vaším interiérem. Preferujete-li dřevo, stačí sáhnout po obkladu MDF Block nebo deskách AVS. Máte-li rádi barvy, jsou tu pro vás akustické podhledy, stěnové panely Color Wall, akustické obrazy, polyesterové 3D panely nebo již zmíněné obklady MDF block. Hodí-li se vám do interiéru tmavě šedá barva, můžete samozřejmě použít také akustické molitany v surové podobě v mnoha námi vyráběných tvarech.

Při akustické úpravě postupujte takto:

V kancelářích, restauracích nebo domácnostech nebývá příliš hlasitá hudba zvykem a vycházíme-li z předpokladu, že vám jde především o srozumitelnost řeči nebo kvalitní poslech málo až středně hlasité muziky, není třeba místnost celou oblékat do nového kabátu a zdobit ji hromadou akustických prvků. V těchto případech vám může pomoci i dobře umístěny akustický obraz, několik akustických podhledů nebo můžete na jednu ze stěn vyskládat obklady MDF Block do různých obrazců nebo ji obložit celou. V nabídce máme spoustu prvků, které vám s tímto pomohou a velmi tak záleží na vašem vkusu a citu pro design. Obecně lze říci, že je dobré prvky umisťovat tam, kde by jinak byly dlouhé a rovné plochy. V podlouhlých místnostech je vhodné je umisťovat je na delších stěnách naproti sobě. Velmi funkční plochou je také strop. Ten bývá většinou úplně holý a skrývá tak největší možnosti pro zlepšení. Především i proto, že na stěnách bývají již pověšeny nejrůznější předměty, které vám společně s okny a různými záhyby stěn již neposkytnout dostatek prostoru k přidávání akustických prvků. Další z možností může být umístění prvků do rohu, kde se zvuk často kumuluje a odráží nejvíce. Máte-li jakékoliv další dotazy, neváhejte nás kontaktovat na info@akustickematerialy.cz. Rádi vám s návrhem pomůžeme.

Akustické úpravy můžeme rozdělit podle způsobu montáže na:

  • úpravu lepením prvků – prvky jsou jen velmi těžko demontovatelné. Lepí se přímo na stěnu a při jejich demontáži dojde k poškození omítky. Patří zde naše akustické molitany, panely Color Wall či polyesterové 3D panely
  • úpravu věšením prvků – prvky nepoškodí interiér, jsou snadno demontovatelné. Všechny akustické molitany z naší nabídky lze přilepit na dřevěnou konstrukci, která se následně pověsí na zeď jako obyčejný obraz. Stejným způsobem pomocí dřevěné konstrukce lze věšet i naše akustické panely AM Color Wall. Dalšími prvky montovanými už standardně věšením jsou naše akustické obrazy či akustické podhledy.
Jak akustickou pěnu řezat nebo lepit?
Jak s pěnu řezat
Molitan si můžete řezat sami na míru obyčejným kuchyňským nožem. Ten by měl být dobře nabroušený a co nejdelší. Řez vždy vedeme pomocí vodící lišty, kterou přiložíme a poté jedním dlouhým tahem (vždy pouze jedním směrem) vedeme řez. U silnějších molitanů bude potřeba řez vícekrát opakovat. V případě většího množství zakázkového rozměru vám jej za rádi nařežeme na požadovaný rozměr.
Jak pěnu lepit na zeď
K lepení akustické pěny je nejvhodnější naše polyuretanové lepidlo dostupné buď v
– trubičkové variantě (aplikační trubička je jich přiložena). Tato varianta je levnější a nevyžaduje žádné další příslušenství. Doporučujeme tehdy, plánujete-li montáž pěny provést v jeden den. Lepidlo má občas tendence zasychat v trubičce a doporučujeme jej tedy do 24 hodin po otevření spotřebovat
– pistolové variantě (k pistoli je potřeba dokoupit aplikační pistoli). Práce s touto variantou je mnohem pohodlnější, práce může být rozložena do více dnů a lepidlo nemá tendenci tolik zasychat.

Lepidlo naneste po obvodu zadní strany, zhruba 3-6cm od okraje pěny a také doprostřed. Podobným stylem lepidlo naneste také na požadované místo na stěně a nechejte 4-8 minut zavadnout. Poté pěnu přiložte na stěnu. Lehčí pěny budou držet okamžitě, těžší kusy jako jsou panely 9cm nebo lisovaná pěna chvíli přidržujte v požadované poloze, dokud lepidlo nevyplní mezery a nezaschne.